تابلو چلنیوم

با تابلو چلنیوم بیشتر آشنا شوید


چلنیوم نامی بسیار آشنا در صنعت تابلوسازی ایران است. چلنیوم برای اولین بار در سال 1375 وارد ایران شد و صنعت تابلوسازی را به صورت کلی متحول کرد. چلنیوم ترکیبی از استیل و آلومینیوم است. به شکلی که چکش‌خواری و انعطاف پذیری را از آلومینیوم و براقیت و جلای خود را از استیل به ارث برده. اولین بار کشور اسپانیا و کارخانه MCI توانست به چنین ترکیب خاص و ایده‌آلی دست پیدا کند. پیش از ورود چلنیوم به بازار تابلوسازی، تابلوسازان بیشتر از تابلوهای پلاستیکی استفاده می‌کردند. اما امروزه این متریال فلزی نرم و براق، تبدیل به یکی از مهم‌ترین بخش‌های تابلوسازی شده. در حال حاضر شاید بیش از 50 درصد تابلو مغازه‌ها با این ورق زیبا و منعطف ساخته می‌شود. با تابلو آنلاین همراه باشید تا انواع و نحو ساخت تابلوهای چلنیوم را بهتر بشناسید.


تابلوهای چلنیوم چطور ساخته می‌شوند؟
قطعا دانستن نحوه ساخت تابلو چلنیوم، برای شما نیز جالب است. تابلوهای چلنیوم در حقیقت تنها در نوع لبه با تابلوهای پلاستیکی تفاوت دارند. جنس رویه تابلوهای چلنیوم از پلکسی ساخته می‌شود. برای ساخت این نوع تابلوها، ابتدا طراحان باید در نرم افزارهایی مثل کورل و اتوکد، یک طرح دو بعدی از فونت مورد نظر شما را طراحی کنند. در مرحله بعدی این فونت ولد می‌شود تا لبه‌های آن توسط دستگاه لیزر قابل خواندن باشد. لیزر، طرح را بر روی پلکسی برش می‌دهد و به این ترتیب بخش رویه حروف چلنیوم آماده خواهد بود. در مرحله بعد باید به صورت دستی، لبه‌های چلنیوم به حروف چسبانده شوند. این کار بسیار دشوار است، اگر به خوبی انجام نشود یا تابلوساز برای چسباندن آنها از چسبی مرغوب استفاده نکند، لبه چلنیوم تحت فشار می گیرد و پس از مدتی کوتاه از پلکسی جدا خواهد شد. در مرحله نهایی SMD ها بر روی یک لایه پی وی سی سوار می‌شوند و برای مرحله نصب نهایی آماده خواهند بود.


انواع تابلو چلنیوم | چلنیوم، دنیایی از تنوع
جالب است بدانید که چلنیوم به تابلوسازان اجازه می‌دهد تا انواع مختلفی از تابلو را طراحی کنند. در حقیقت همه چیز به ذوق و سلیقه تابلوساز و طراح بستگی دارد. با کمی تغییر طرح، می‌توان تابلویی جدید را ایجاد کرد. در حال حاضر تابلوهای چلنیوم مختلفی در بازار وجود دارند که به اختصار هریک از آنها را به شما معرفی خواهیم کرد. تمامی انواع تابلو چلنیوم در تابلوسازی تابلو آنلاین قابل سفارش و ساخت است.


تابلو چلنیوم
زمانی که در گزینش طرح، تابلو چلنیوم را انتخاب می‌کنید، این بدان معناست که تابلوی شما بسیار ساده خواهد بود. این نوع تابلو بسیار ساده است و هیچ گونه طرحی نه بر روی پلکسی و نه بر روی لبه چلنیوم ندارد. اگر به دنبال کم کردن هزینه‌ها یا نصب یک تابلوی ساده و بدون زرق و برق اضافی هستید، تابلوی چلنیوم ساده برای شما بهترین گزینه خواهد بود. در حال حاضر حتی بسیاری از بانک‌ها، تابلوی چلنیوم ساده را انتخاب می‌کنند.


تابلو چلنیوم با لبه پانچ
مدتی است که شرکت‌های مختلف تولید کننده لبه چلنیوم، لبه‌هایی را با طرح‌های پانچ شده تولید می‌کنند. این لبه‌ها دارای طرح‌های مختلفی هستند و باعث می‌شوند تا نور علاوه بر جلو، از کنار نیز بر روی زمینه تابلوی شما تابیده شود. با این کار میزان نورپردازی تابلو مغازه شما افزایش پیدا می‌کند و تابلو بهتر دیده می‌شود. بر اساس میزان پانچ انجام شده، این نوع تابلو چلنیوم به دو بخش تابلوی چلنیوم ساید لایت و سوپر ساید لایت تقسیم می‌شود. در ضمن باید بدانید که پانچ روی لبه، باعث ورود آب باران و هوای سرد یا گرم به داخل حروف می‌شود. به همین دلیل برخی برند‌های تایوانی، طلقی شفاف را پشت بخش پانچ شده قرار می‌دهند تا راه ورود آب به داخل حروف بسته شود و در عین حال نور پردازی مناسبی نیز داشته باشند.


چلنیوم ساید لایت
در چلنیوم ساید لایت، تنها قسمت میانی چلنیوم پانچ شده و دو طرف لبه آن کاملا ساده است. اگر ترجیح می‌دهید که نور، خیلی از کنار حروف بر روی زمینه تابلوی شما تابیده نشود و در عین حال حس می‌کنید که کمی نورپردازی بیشتر، باعث جلب توجه خواهد شد، می‌توانید از چلنیوم ساید لایت استفاده کنید. لبه‌های ساید لایت در طرح‌های مختلف مدرن یا اسلیمی تولید می‌شوند و می‌توانید در انبوهی از تنوع، طرح مورد علاقه خود را انتخاب کنید.


چلنیوم سوپر ساید لایت
چلنیوم سوپر ساید لایت مخصوص کسانی است که از هر روشی برای افزایش نورپردازی تابلو مغازه خود استفاده می‌کنند. لبه‌های سوپر ساید لایت، ضخامت پانچ بیشتری دارند. غیر از حاشیه چلنیوم که به عنوان آب‌بندی و محل چسباندن لبه محسوب می‌شود، مابقی قسمت‌های آن پانچ خواهند شد. این نوع تابلوی چلنیوم نورپردازی بسیار زیبایی از کنار حروف دارد و باعث می‌شود تابلوی شما جلب توجه بسیار زیادی داشته باشد.


تابلو چلنیوم کریستالی
در ساخت تابلو چلنیوم کریستالی، از کریستال و رزین استفاده می‌شود. شما می‌توانید از کریستال شفاف یا کریستال‌های رنگی برای جلب توجه بیشتر و زیباتر کردن تابلو مغازه خود استفاده نمایید. این کریستال‌ها دقیقا همانند شیشه‌های خرد شده‌ای هستند که روی تابلوی شما چسبیده می‌شوند تا جلوه تابلو را بسیار زیباتر کنند. تابلوساز ها بر اساس سلیقه شما می‌توانند کریستال را روی پلکسی یا زیر پلکسی بچسبانند. چسباندن کریستال از رو باعث می‌شود ظاهر کار بسیار شفاف‌تر و زیباتر شود اما تمیز کردن تابلو کار بسیار دشواری خواهد بود. گفتنی است کریستال از زیر، ظاهری صاف و یک دست به تابلو می‌دهد و در عین حال باعث جلب توجه بیشتر می‌شود. طراحان با رنگ کردن کریستال، طرح‌های مختلفی را ایجاد می‌کنند تا جذابیت بیشتری به تابلوی شما ببخشند.


تابلو چلنیوم دوبل
گاهی شما می‌توانید به جای یک لایه پلکسی، از دو لایه پلکسی استفاده کنید. این لایه ها با اندازه‌های کوچک و بزرگ روی هم چسبیده‌اند. برای ساخت این نوع تابلو، ابتدا روی پلکسی دوغی نازک، طرح حروف را برش می‌دهند. سپس یک بار دیگر همان حروف را با همان فونت اما این بار با اندازه‌ای کمی کوچک‌تر روی یک پلکسی ضخیم و تیره برش می‌زنند و روی حروف قبلی قرار می‌دهند. همانطور که خاطر نشان کردیم، پلکسی بالایی باید بسیار ضخیم باشد و اجازه عبور نور را ندهد. به این طریق با قرار گرفتن دو لایه پلکسی روی هم، نور از لایه نازک‌تر عبور می‌کند و باعث می‌شود تنها بخش حاشیه، که تفاوت بین اندازه کوچک و بزرگ آن حرف است، روشن شود.
این کار جلوه بسیار زیبایی به تابلوی مغازه شما می‌دهد. اما در اکثر موارد تابلوسازان تنها زمانی از این کار استفاده می‌کنند که شما قصد استفاده از پلکسی مشکی را داشته باشید. پلکسی مشکی نور را از خود عبور نمی‌دهد. به همین دلیل ابتدا یک پلکسی دوغی رنگ نازک را به عنوان لایه زیری انتخاب می‌کنند و روی آن یک لایه ضخیم با اندازه کوچک‌تر قرار می‌دهند. نور از حاشیه دوغی رنگ بیرون می‌زند و جلوه بسیار منحصر به فردی به تابلوی شما می بخشد. استفاده از این ترکیب بیشتر در مورد کسب و کارهایی کاربرد دارد که رنگ سازمانی آنها مشکی است و قصد دارند از آن رنگ، در تابلوسازی خود نیز استفاده کنند.


چلنیوم نور اندریک
نورپردازی در تابلو سازی حرف اول را می‌زند. به همین دلیل طراحان تمام تلاش خود را می‌کنند تا به روش‌های مختلف، تابلوی خود را نورانی‌تر کنند. برای نورانی تر کردن یک تابلوی چلنیوم می‌توانید با قرار دادن یک اسپیسر 3 تا 4 سانتی متری، بین حروف چلنیوم و زمینه تابلو، فاصله ایجاد کنید. سپس پشت حروف، SMD هایی به سمت زمینه تابلو نصب‌کنید تا زمینه تابلو را به خوبی روشن کند. با این کار می‌توانید حتی بدون استفاده از لبه‌های پانچ شده نیز نورپردازی بیشتری داشته باشید.


تابلو چلنیوم با رویه طرح‌دار
برای جذاب‌تر کردن تابلوی خود، می‌توانید از طراحان تابلوساز بخواهید تا از تابلوی چلنیوم با رویه طرح دار استفاده کنند. آنها با دستگاه CNC روی لایه پلکسی طرح‌هایی را برش می‌دهند تا قسمت رویی حروف تابلوی شما نیز منحصر به فرد دیده شود.


چلنیوم الماسی
چلنیوم الماسی یکی از انواع خاص رویه طرح دار چلنیوم است. در این روش دقیقا همانند چلنیوم دوبل، از دو لایه پلکسی روشن و تیره استفاده می‌شود. سپس روی لایه تیره را با دستگاه CNC برش‌های ریز دایره‌ای شکل به فواصل کم و مساوی ایجاد می‌کنند. به این طریق زمانی که از کنار این تابلوها حرکت کنید، نور از این سوراخ‌های ریز عبور می‌کند و شما تصور می‌کنید که روی تابلو همانند اکلیل می‌درخشد.


چلنیوم ستاره‌ای
چلنیوم ستاره‌ای نیز روش ساخت کاملا مشابهی دارد و همانند تابلوهای الماسی، در هنگام حرکت برق می‌زند. اما در این روش به جای ایجاد برش‌های گرد، روی پلکسی تیره برش‌هایی شبیه به ستاره ایجاد می‌کنند. به این ترتیب زمانی که از کنار این تابلوها عبور می‌کنید، انگار همانند ستاره در دل تاریکی شب می‌درخشند.


چلنیوم طرح دار
امروزه صنعت تابلوسازی بسیار پیشرفت کرده است. به همین دلیل دیگر برش‌های روی پلکسی دوبل تنها محدود به چلنیوم ستاره‌ ای و چلنیوم الماسی نمی‌شود. شما می‌توانید طرح‌های مختلفی را با دستگاه CNC روی لایه بالایی پلکسی خود ایجاد کنید تا تابلوی شما بسیار منحصر به فرد و دیدنی شود. پس کافیست طرح مورد نظر خود را انتخاب کنید و اجرای آن را به تابلوساز بسپارید.


چلنیوم ترکیبی
امروزه همه مشاغل به دنبال یک تابلوی خاص و بی نظیر هستند. به همین دلیل طراحان، دیگر از انواع تابلو چلنیوم ساده استفاده نمی‌کنند. آنها برای جلب توجه بیشتر، انواع مختلف را با هم ترکیب می‌نمایند. به عنوان مثال ترکیب چلنیوم ساید لایت، نور اندریک و طرح دار می‌تواند گزینه‌ مناسبی برای داروخانه‌ها باشد.


تابلو چلنیوم برای چه مشاغلی مناسب است؟
در حال حاضر اکثر مشاغل می‌توانند از تابلوی چلنیوم استفاده کنند. اما به صورت کلی این تابلو بیشتر در مشاغل زیر کاربرد دارد:
 
 
•    داروخانه‌ها
•    املاک
•    نمایشگاه اتومبیل
•    کافه‌ها
•    رستوران‌ها
•    آرایشگاه‌های زنانه و مردانه
•    مدارس
•    نهادها و سازمان‌ها
•    اسم ساختمان‌های مسکونی
•    ابزارآلات
•    گل فروشی
 
 

با انواع متریال و برند در تابلوی چلنیوم آشنا شوید
به صورت کلی در ساخت تابلوهای چلنیوم از دو نوع متریال استفاده می‌شود. لبه چلنیوم و پلکسی


•    لبه چلنیوم
لبه چلنیوم در عرض‌های 7،9،10،11 و 13 سانتی متری داخل بازار وجود دارد. این عرض‌ها، عمق یا همان ارتفاع حروف شما را ایجاد می‌کنند و قیمت متفاوتی دارند. لبه چلنیوم دارای تنوع رنگی بسیار بالایی نیز هست. پس می‌توانید در تابلوی خود از رنگ‌های طلائی، نقره‌ای، مسی، آبی، مشکی، سفید، دودی، قرمز، بنفش و یا از انواع رنگ‌های سفارشی استفاده نمایید. در حال حاضر آلوراپید اسپانیا بهترین برند تولید کننده لبه چلنیوم محسوب می‌شود. پس از آن، چلنیوم‌های تایوانی مثل آلوتایپ و همچنین برند آلوبند کیفیت بالایی دارند.


•    پلکسی
استفاده از پلکسی با اکریلیک بالا و ضخامت مناسب، در بالا بردن طول عمر تابلوی چلنیوم شما بسیار اهمیت دارد. در حال حاضر سامپکس و چوچن جزء بهترین تولید کنندگان پلکسی محسوب می‌شوند. در ضمن باید بدانید که پلکسی در ضخامت‌های متفاوتی مثل 0.2،0.3،0.4،0.45 و 0.5 تولید می‌شود. ضخامت بیشتر به معنای طول عمر بیشتر است. پس در انتخاب خود دقت کنید.


چرا باید تابلوی چلنیوم را انتخاب کنیم؟
•    دارای مقاومت و طول عمر بسیار بالا
•    دارای قیمت مناسب
•    دارای تنوع قیمت بالا
•    ساخت سریع
•    تنوع بالا در انتخاب نوع متریال
•    قابل تعمیر و جا به جایی است
•    بسیار پرنور و جذاب
•    دارای رنگ‌بندی بسیار متنوع

پست الکترونیک

info[at]ariyopasargad[dot]com

آدرس

تهران، فلکه اول تهرانپارس، ابتدای گلبرگ، پلاک 20، طبقه 4، واحد 6

ویدیو مربوط تابلو چلنیوم
فایل مربوط تابلو چلنیوم
موارد مشابه تابلو چلنیوم

مشتریان شرکت

برخی از مشتریان تابلو آنلاین