تابلو پلکسی

با انواع تابلو پلاستیک بیشتر آشنا شوید


زمانی که صحبت از تابلو پلاستیک یا همان پلکسی به میان می‌آید، باید بدانید که در حقیقت این نوع تابلوها، قدیمی‌ترین نوع تابلو در صنعت تابلوسازی ایران هستند. تابلوی پلاستیک حدود 120 سال در ایران قدمت دارد. این نوع تابلوها از قدیم الایام کاربرد داشتند و در ابتدا فاقد نور پردازی بودند. پس از مدتی با ورود نئون به ایران، تابلوسازان برای نورپردازی تابلو پلاستیک از نئون استفاده ‌کردند. اما امروزه تابلوهای پلاستیک، کاربرد بسیار زیادی در صنعت تابلوسازی دارند. امروزه انواع پلکسی جای پلاستیک را گرفته‌اند که تاثیر بسیار زیادی در افزایش طول عمر این تابلوها دارند. با تابلو آنلاین همراه شوید تا انواع تابلو پلاستیک را بهتر بشناسید و با نحوه ساخت آنها آشنا شوید.


تابلوی پلاستیک چطور ساخته می‌شود؟
روش ساخت تابلوی پلاستیک بسیار حائز اهمیت است. اگر تابلوساز نتواند به خوبی از پس ساخت تابلو پلاستیک برآید، تابلوی مغازه شما پس از گذشت یک یا دو سال خشک شده و می‌شکند. اما درباره روش ساخت تابلوی پلاستیک باید گفت که در ابتدا طراحان با استفاده از برنامه‌هایی همانند کورل و اتوکد، طرح دو بعدی حروف را طراحی می‌کنند. پس از آن طرح را ولد می‌نمایند تا لبه‌های آن توسط دستگاه برش قابل خواندن باشند. در ادامه دستگاه برش، طرح حروف را روی پلکسی برش می‌زند. پس از آن نوبت به لبه‌زنی می‌رسد. ابتدا قطر لبه را از روی ورق پلکسی برش می‌زنند.
سپس کمی پلکسی را گرم می‌کنند تا قابل انعطاف شود و آن را دور حروف می‌چرخانند. برای چسباندن لبه به حروف، از کلروفرم و چسب مخصوص استفاده می‌شود. در صورتی که تابلوساز مهارت کافی در این کار نداشته باشد و به پلکسی بیش از حد گرما دهد، اکریلیک پلکسی از بین رفته و همانند یک طلق شکننده می‌شود. به این طریق پس از  گذشت مدتی کوتاه تابلو دچار ترک و شکستگی خواهد شد و کاملا از بین می‌رود. در مرحله آخر ساخت SMD ها روی پی وی سی نصب می‌شوند و تابلو پلاستیک برای نصب آماده خواهد بود.


با انواع تابلو پلاستیک بیشتر آشنا شوید
تابلو پلاستیک دارای قدمتی 120 ساله است. پس جای تعجب نیست اگر صدها مدل مختلف از آن در صنعت تابلوسازی وجود داشته باشد.


لبه کنش‌کاف
زمانی که از رو به رو به تابلو پلاستیک نگاه کنید، خواهید دید که پلکسی روی حروف نسبت به لبه، کمی فرو رفتگی دارد. این فرو رفتگی حین اتصال لبه به حروف ایجاد می‌شود و در تابلو چلنیوم نیز وجود دارد. تابلو پلاستیکی که دارای این فرو رفتگی چند میلی متری باشد، از نوع لبه کنش کاف خواهد بود.


لبه هندی
یکی از گران قیمت‌ترین تابلوهای پلاستیک، تابلو پلاستیک لبه هندی است. همانطور که اشاره کردیم، برخی از تابلوهای پلاستیک دارای یک فرو رفتگی چند میلی متری هستند که به آن لبه کنش کاف می‌گویند. برخی از افراد ممکن است ترجیح دهند که این لبه روی تابلو مغازه آنها وجود نداشته باشد. این دسته افراد باید به سراغ تابلوهای پلاستیک لبه هندی بروند. تابلو پلاستیک لبه هندی سطحی کاملا یک دست و یکنواخت داشته و فاقد هرگونه فرو رفتگی یا همان لبه است. ساخت این نوع تابلو بسیار دشوار و زمان‌بر است و تنها تعداد محدودی از تابلوساز های تهران قادر به انجام آن هستند. اما در عوض می‌توانید از ظاهر شیک و کاملا منحصر به فرد تابلوی خود کمال لذت را ببرید.


تابلو پلاستیک کریستالی
در ساخت تابلو پلاستیک کریستالی، از کریستال و رزین استفاده می‌شود. به منظور جلب توجه بیشتر و زیباتر کردن تابلو مغازه خود، می توانید از کریستال های شفاف یا کریستال‌های رنگی استفاده نمایید. این کریستال‌ها دقیقا همانند شیشه‌های خرد شده‌ای هستند که روی تابلوی شما چسبیده خواهند شد تا جلوه تابلو مغازه را بسیار جذاب‌تر کنند. تابلوساز ها بر اساس سلیقه شما می‌توانند کریستال را روی پلکسی یا زیر پلکسی بچسبانند. چسباندن کریستال از رو باعث می‌شود ظاهر کار بسیار شفاف‌تر و زیباتر شود اما در عین حال تمیز کردن تابلو نیز کار بسیار دشواری خواهد بود. اما چسباندن کریستال از زیر، ظاهری صاف و یک دست به تابلو می‌دهد و باعث جلب توجه بیشتری نیز می‌شود. طراحان با رنگ کردن کریستال، طرح‌های مختلفی را ایجاد می‌کنند تا جذابیت بیشتری به تابلوی شما ببخشند.


تابلو پلاستیک دوبل
گاهی شما می‌توانید به جای یک پلکسی، از دو پلکسی برای رویه حروف استفاده کنید. در این روش با  قرار دادن دو پلکسی برش خورده کوچک و بزرگ، یک لبه باریک چند میلی متری دور حروف ایجاد می شود. برای این کار ابتدا به اندازه اصلی حرف شما یک پلکسی دوغی نازک برش داده می‌شود. سپس یک حرف کوچک‌تر با پلکسی تیره و ضخیم برش خورده و روی پلکسی دوغی چسبانده می‌شود. با این کار نور از پلکسی نازک‌تر عبور می‌کند اما قادر به عبور از پلکسی کوچک‌تر و ضخیم‌تر نخواهد بود. به همین دلیل تنها حاشیه چند میلی متری دور حروف روشن خواهد شد. این کار برای افرادی که قصد دارند از پلکسی مشکی در تابلو مغازه خود استفاده کنند، بسیار مفید است. پلکسی مشکی نور را از خود عبور نمی‌دهد، اما با ایجاد یک حاشیه چند میلی متری، می‌توانید از رنگ مشکی در تابلو مغازه خود استفاده نمایید.


تابلو پلاستیک با رویه طرح دار
در حال حاضر طراحان و تابلوساز ها برای جذابیت هر چه بیشتر تابلوهای مغازه، از ایده‌های مختلفی استفاده می‌کنند. یکی از این این ایده‌ها، ایجاد طرح‌های زیبا در پلکسی روی حروف است.


تابلو پلاستیک الماسی
در تابلو پلاستیک الماسی نیز از پلکسی دوبل استفاده می‌شود. یعنی یک پلکسی ضخیم که نور قادر به عبور از آن  نیست، روی یک پلکسی دوغی قرار می‌گیرد. ضمنا پلکسی ضخیم از پلکسی دوغی کوچک تر است. سپس با دستگاه لیزر، سوراخ‌های کوچک با فاصله یکسان روی پلکسی ضخیم ایجاد می‌کنند. با این کار نور از سوراخ‌های روی پلکسی ضخیم بیرون می‌زند. اگر در حین حرکت به این نوع تابلوها نگاه کنید، نور به شکلی از این حفره‌ها بیرون می‌زند که انگار تابلو همانند اکلیل در حال برق زدن است. این تابلو جذابیت زیادی داشته و جلب توجه خاصی خواهد کرد.


تابلو پلاستیک ستاره‌ای
تابلو پلاستیک ستاره ای دقیقا مشابه تابلو پلاستیک الماسی است. اما تنها با این تفاوت که به جای برش‌های گرد روی پلکسی ضخیم، برش‌هایی شبیه به ستاره ایجاد می‌کنند. به این طریق زمانی که در حال حرکت به این تابلوها نگاه کنید، انگار در حال تماشای یک آسمان پر از ستاره هستید.


تابلو پلاستیک طرح دار
طراحان به تازگی علاوه بر ایجاد طرح‌های ستاره‌ای و الماسی، قادر هستند تا طرح‌های مختلف و منحصر به فردی را روی پلکسی ایجاد کنند. با این کار شما می‌توانید تابلوی منحصر به فرد خودتان را داشته باشید. البته ایجاد چنین طرح‌هایی توسط طراحان خبره انجام شده و توسط تابلوسازهای با سابقه اجرا می‌شود. معمولا تابلوساز های آماتور قادر به اجرای چنین طرح‌های انحصاری و اختصاصی برای مشتریان نخواهند بود.


با انواع متریال مورد استفاده در تابلو پلاستیک آشنا شوید
در ساخت تابلو پلاستیک، تنها عامل موثر در افزایش طول عمرتابلو، استفاده از متریال مرغوب نیست. امروزه بهترین پلکسی‌های موجود در بازار، چوچن، سامپکس و یرلانگ هستند. اما اگر تابلوساز مهارت کافی نداشته باشد، حین گرما دادن یا استفاده از کلروفرم، اکریلیک پلکسی را از بین می‌برد و آن را تبدیل به طلقی بسیار شکننده می‌کند. به همین دلیل حتی اگر یک تابلوساز آماتور از بهترین متریال بازار هم استفاده کند، تضمینی بر دوام بالای تابلوی شما نخواهد بود. برای داشتن یک تابلو پلاستیک با دوام و زیبا، باید یک تابلوساز با سابقه و ماهر از بهترین متریال استفاده کند. در حال حاضر بسیاری از برندها برای ساخت تابلوهای سایز کوچک تنها از پلاستیک استفاده می‌کنند. جالب است بدانید که اگر یک تابلو پلاستیک به خوبی ساخته شود، می‌تواند تا 15 سال نیز عمر کند.


در چه مشاغلی بیشتر از تابلو پلاستیک استفاده می‌شود؟
تقریبا تمام مشاغل می‌توانند از تابلو پلاستیک استفاده کنند. تابلو پلاستیک تنوع بسیار زیادی دارد و می‌تواند برای مشاغل مختلف مناسب باشد. اما در حال حاضر برخی از مشاغل بیشتر تابلوی پلاستیک را ترجیح می‌دهند:
 
•    فست فود
•    پوشاک و مزون
•    مغازه‌های کودک
•    مغازه‌های داخل مجتمع‌های تجاری و پاساژها
•    مدارس
•    مهد کودک ها
•    ساختمان پزشکان
•    تابلوی مخصوص پزشکان و دندانپزشکان
•    دفتر اسناد رسمی
•    دفتر وکلای حقوقی
•    باشگاه‌های ورزشی
 
چرا باید تابلو پلاستیک را انتخاب کنیم؟
در حال حاضر تابلو پلاستیک نیز جزء تابلوهای نسبتا گران محسوب می‌شود. به همین دلیل شاید برای شما این سوال به وجود آمده باشد که چرا باید تابلو پلاستیک را انتخاب کنیم؟ در اینجا ما به این سوال شما پاسخ خواهیم داد.
•    تابلو پلاستیک با وجود اینکه قیمت نسبتا بالایی دارد، اما باز هم از انواع تابلو وگاسی ارزان‌تر است و می‌تواند برای برخی مشاغل، تاثیر مشابهی داشته باشد. پس در حقیقت تابلو پلاستیک را می‌توان مقرون به صرفه دانست.
•    در ساخت تابلو‌های کوچک و مخصوصا لوگوهای خاص، تنها باید از تابلو پلاستیک استفاده کرد.
•    نور تابلوهای پلاستیک بسیار زیاد و عالی است
•    تابلو پلاستیک نسبت به تابلو استیل یا وگاسی بسیار سبک‌تر است و احتمال افتادن کمتری دارد
•    تابلو پلاستیک اگر به خوبی ساخته شده باشد، طول عمر بسیار زیادی خواهد داشت. در برخی موارد این تابلوها تا 15 سال نیز عمر می‌کنند.
•    تابلوهای پلاستیک به دلیل قدمت بالا، بسیار سنتی و در عین حال شیک و زیبا هستند.
•    تابلوهای پلاستیک بسیار دلچسب هستند. اکثر افراد این تابلو را می‌پسندند. این یعنی شما می‌توانید با این تابلو، توجه بخش عمده مشتریان مورد نظر خود را جلب کنید.
•    در ساخت تابلوهای پلاستیک تنوع بسیار زیادی وجود دارد. یک طراح حرفه‌ای قادر است تابلوهای پلاستیک را به اشکال مختلفی بسازد. همچنین تنوع رنگ پلکسی بسیار بالا است و می‌توانید بین دنیایی از رنگ انتخاب کنید.

 

پست الکترونیک

info[at]ariyopasargad[dot]com

آدرس

تهران، فلکه اول تهرانپارس، ابتدای گلبرگ، پلاک 20، طبقه 4، واحد 6

موارد مشابه تابلو پلکسی

مشتریان شرکت

برخی از مشتریان تابلو آنلاین