تابلو وگاسی

با تابلو وگاسی بیشتر آشنا شوید


آیا در فیلم‌های هالیوودی قدیمی به تابلو مغازه ها دقت کرده‌اید؟ بیشتر تابلوها دارای لامپ‌های زیادی هستند و جذابیت بسیار بالایی دارند. این نوع تابلوها را تابلوهای وگاسی می‌نامند. تابلو وگاسی قدمت بسیار زیادی دارد و بیش از پنج دهه است که در آمریکای شمالی و جنوبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پیش از این در تابلوهای وگاسی به جای انواع لامپ، از نئون استفاده می‌شد. اما این روز‌ها برای جذابیت بیشتر، از لامپ‌های فلامینتی یا رنگی استفاده می‌کنند. چند سالی است که تابلو وگاسی در صنعت تابلوسازی ایران نیز جای پیدا کرده. در مدتی کوتاه، اصناف مختلفی من جمله رستوران‌ها، کافه‌ها و فست‌فود‌ها به این نوع تابلو علاقه پیدا کردند. در حال حاضر تابلو وگاسی یکی از زیباترین، جذاب‌ترین و البته گران قیمت‌ترین تابلوهای ایران محسوب می‌شود. با تابلو آنلاین همراه شوید تا تابلو وگاسی را بهتر بشناسید.

تابلو وگاسی چطور ساخته می‌شود؟
یکی از دلایل گران قیمت بودن تابلو وگاسی، سختی تولید آنها است. در حال حاضر دو نوع تابلو وگاسی پلاستیکی و آهنی در بازار ایران وجود دارند. برای ساخت تابلوی وگاسی، ابتدا باید طراحان، طرح حروف را با استفاده از برنامه‌های کورل یا اتوکد به شکل دو بعدی طراحی کنند. در مرحله بعد این فونت ولد شده تا لبه‌های آن توسط دستگاه برش لیزر یا دستگاه واتر جت قابل خواندن باشند. پس از اینکه ورق پلکسی یا ورق آهن با دستگاه برش خورد، مرحله جوشکاری آغاز می‌شود.
برای جوش ورقه‌های آهن، از جوش آهن استفاده می‌شود. اما برای اتصال بخش‌های مختلف حروف پلاستیکی، باید از کلروفرم استفاده کنند. اگر کلروفرم به خوبی تزریق نشود و یا به هر صورت اتصال بین حروف به خوبی شکل نگیرد، عمر حروف به شدت کاهش پیدا خواهد کرد. گاهی ممکن است تابلوسازان غیرحرفه‌ای با ایجاد حرارت زیاد، اکریلیک پلکسی را از بین ببرند و پلکسی تبدیل به پلاستیک شود. به این طریق پلکسی پس از مدتی شکننده شده و ترک می‌خورد.
در مرحله آخر باید جای لامپ‌ها برش بخورد. برای این کار ابتدا یک صفحه آماده مربعی شکل با برش‌های گردی که هر کدام 4 سانتی متر از هم فاصله دارند، روی صفحه‌ حروف قرار می‌دهند. سپس دستگاه به وسیله لیزر یا واتر جت، برش‌های گرد را انجام می‌دهد. اگر حروف وگاسی شما فلزی باشند، در این مرحله رنگ ماشین روی آنها اسپری می‌شود. در مرحله بعد سرپیچ‌های گریپ دار داخل جای لامپ‌ها قرار می‌گیرند. حالا نوبت سیم کشی است. سیم کشی انجام می‌شود و لامپ‌ها در جای خود قرار خواهند گرفت. پس از آن نیز نوبت به نصب تابلو می‌رسد.


با انواع تابلو وگاسی آشنا شوید
در حال حاضر دو نوع تابلوی وگاسی در صنعت تابلوسازی ایران وجود دارد. شما می‌توانید از انواع تابلو وگاسی آهنی یا تابلو وگاسی پلاستیکی، به عنوان تابلو مغازه خود استفاده نمایید.


تابلو وگاسی فلزی
تابلوهای وگاسی فلزی نسبتا سنگین هستند، اما دوام بسیار بالایی دارند. بهتر است در طراحی حروف بزرگ، از حروف وگاسی آهنی استفاده کنید. مهم‌ترین مزیت تابلو وگاسی فلزی در تنوع رنگ بالای آن است. شما هر رنگی را می‌توانید انتخاب کنید، زیرا امکان پاشیدن انواع رنگ ماشینی روی حروف وگاسی وجود دارد. همچنین به دلیل مقاومت بالای حرارتی تابلو وگاسی، و به منظور ایجاد جذابیت بیشتر، می‌توانید از تعداد زیادی لامپ فلامینتی یا همان ادیسونی در تابلوی خود استفاده نمایید. این نوع تابلوها ظاهر کلاسیکی دارند و بیشتر شبیه تابلوهای وگاسی قدیمی هستند. تابلوهای وگاسی فلزی مقاومت بسیار بالایی دارند و سالیان سال عمر می‌کنند. بیشترین آسیبی که به تابلوهای وگاسی وارد می‌شود، سوختن لامپ‌ها است. اما این لامپ‌ها دارای سرپیچ هستند و به راحتی توسط هر فرد غیر متخصصی نیز تعویض می‌شوند.

تابلو وگاسی پلاستیکی
تابلو وگاسی پلاستیکی از پلکسی و لامپ‌های LED رنگی ساخته می‌شود. به همین دلیل روش ساخت آن روی طول عمرش تاثیر بسیار چشم‌گیری دارد. اگر جوش پلاستیک با کلروفرم به خوبی انجام نشود و اکریلیک پلکسی از بین برود، حروف بسیار شکننده خواهند شد، پس از مدتی ترک خورده و از بین خواهند رفت. تابلوهای وگاسی پلاستیکی قیمت بالاتری نسبت به انواع فلزی دارند. به همین دلیل بهتر است در ساخت حروف کوچک وگاسی از پلاستیک استفاده شود. تابلو وگاسی پلاستیکی ظاهری مدرن‌ و لاکچری دارد. لامپ‌های رنگی جذابیت این نوع تابلو را بیشتر می‌کنند و می‌توانید در آن، از تنوع رنگ پلکسی استفاده نمایید. بر خلاف تصور عوام مردم، عمر تابلو وگاسی پلاستیکی نیز بسیار بالا است. البته این مسئله تحت شرایطی صادق خواهد بود که سازنده تابلو فردی حرفه‌ای باشد و اکریلیک پلکسی را از بین نبرد. دقیقا همانند تابلوهای وگاسی فلزی، در اکثر موارد تنها لامپ این تابلوها می‌سوزد که به سادگی توسط هر فرد غیر متخصصی نیز قابل تعویض است.


تابلو وگاسی نئون
تابلو وگاسی به قدر کافی جذاب و زیبا هستند. اما اگر به دلایل مختلف قصد دارید تا تابلو وگاسی شما جلب توجه بیشتری کند، می‌توانید از نئون نیز در تابلوی خود استفاده نمایید. بسیاری از طراحان برای افزایش جذابیت تابلوهای وگاسی، از نئون برای نورپردازی لبه داخلی یا خارجی حروف استفاده می‌کنند. معمولا برای اینکه آب باران به نئون برخورد نکند، بهتر است آن را در لبه داخلی حروف وگاسی قرار دهید. شما می‌توانید ترکیب نئون را با تابلوهای وگاسی فلزی و پلاستیکی انجام دهید. البته در برخی موارد، مثل تابلو فست فود‌ ، بهتر است علاوه بر لبه داخلی و خارجی حروف وگاسی، از نئون در قسمت‌های دیگر تابلو نیز استفاده شود تا جذابیت بیشتری ایجاد کند.


در ساخت تابلو وگاسی از چه متریالی استفاده می‌شود؟
از مهم‌ترین متریال‌هایی که در ساخت یک تابلو وگاسی باید به آنها توجه کنید، نوع پلکسی و برند لامپ‌های استفاده شده در آن است. در حال حاضر بهترین برند داخلی تولید کننده لامپ‌های فلامینتی یا LED، شرکت نما نور آسیا است. این شرکت یک گارانتی دو ساله معتبر را برای محصولات خود ارائه می‌دهد. پس حتی اگر طی دو سال این لامپ‌ها دچار مشکل شدند، بدون پرداخت هیچ‌گونه هزینه اضافی، می‌توانید آنها را تعویض نمایید. در مورد تابلو وگاسی پلاستیکی نیز باید به نوع پلکسی دقت کنید. در حال حاضر برند‌های چوچن، سامپکس و یرلانگ بهترین انواع پلکسی را تولید می کنند. در صورتی که برای کاهش هزینه‌ها از پلکسی نازک و یا بی‌کیفیت استفاده نمایید، عمر تابلوی وگاسی شما به شدت کاهش پیدا خواهد کرد. به همین دلیل پس از مدتی کوتاه مجبور خواهید شد که تابلوی جدیدی سفارش دهید. به این ترتیب شما ناچار به پرداخت هزینه ای مازاد برای ساخت مجدد تابلوی خود خواهید بود. پس بهتر است از همان ابتدا با تابلوسازی قرارداد ببندید که از بهترین متریال حال حاضر بازار استفاده می‌کند.


تابلوی وگاسی مناسب چه مشاغلی است؟
به صورت کلی هر نوع شغلی که نیاز به نور و جلب توجه زیادی داشته باشد، می‌تواند از انواع تابلو وگاسی استفاده کند. در حال حاضر بیشتر رستوران‌ها، فست‌فود‌ها و کافه‌ها از تابلو وگاسی استفاده می‌کنند. اما در مجموع استفاده از این نوع تابلو برای مشاغل زیر توصیه می‌شود:
 
•    شهر بازی
•    مراکز تفریحی
•    رستوران ها
•    کافه ها
•    فست فود ها
•    مراکز بیلیارد
•    مراکز تجاری که دارای فودکورت هستند
•    مراکز خرید
 
چرا باید تابلوی وگاسی را انتخاب کنیم؟
در حال حاضر تابلوهای وگاسی گران قیمت‌ترین تابلو مغازه در ایران محسوب می‌شوند. به همین دلیل شاید این پرسش در ذهن شما ایجاد شود که اصلا چرا باید تابلو وگاسی را انتخاب کنیم؟ در اینجا ویژگی های منحصر به فرد این نوع تابلوها را شرح خواهیم داد تا انتخابی منطقی داشته باشید:
•    تابلوهای وگاسی بیشترین میزان جلب توجه را دارند. نصب این تابلوها، ارتباطی مستقیم با بالا رفتن حجم فروش و تعداد مشتریان شما خواهد داشت. به همین دلیل حتی اگر هزینه زیادی را بابت آن پرداخت کنید، در مدتی کوتاه، این هزینه با افزایش فروش به شما باز خواهد گشت.
•    تابلوهای وگاسی دارای طول عمر بسیار بالایی هستند. اگر مالک یک کسب و کار هستید، قطعا تمایل ندارید که هر سال به دنبال یک تابلوسازی باشید و تابلوی جدیدی را سفارش دهید. تابلوی وگاسی می‌تواند تبدیل به نماد شما شود و مشتریان اطراف، شما را به این تابلو بشناسند. حتی اگر قصد تغییر مکان کسب و کار خود را داشته باشید، می‌توانید بدون هیچ گونه آسیب‌دیدگی، حروف این تابلو را جدا کرده و در مکان جدید خود نصب نمایید. پس در حقیقت شما یک بار این هزینه را پرداخت می‌کنید و سالیان سال از آن استفاده خواهید کرد.
•    تابلوی وگاسی، مجلل ترین و لوکس‌ترین تابلوی حال حاضر ایران به شمار می‌آید. این تابلو از دید مشتریان بسیار لاکچری است و باعث جلب توجه زیادی خواهد شد. بر اساس تحقیقات انجام شده، چنین تابلوهایی قادر هستند هر 40 دقیقه یک مخاطب را به سمت فروشگاه شما بکشانند. پس با نصب چنین تابلویی می‌توانید کسب و کار خود را متشخص‌تر نشان دهید.
•    تعمیرات تابلوهای وگاسی بسیار ساده است. معمولا تنها مشکلی که برای این تابلوها به وجود می‌آید، سوختن لامپ‌ها است. البته اگر تابلوساز شما از لامپ‌های برندهای معتبری همانند نما نور آسیا استفاده کند، دیگر جایی برای نگرانی نخواهید داشت. چون این لامپ‌ها تا دو سال گارانتی دارند و عمر زیادی خواهند کرد. اما به صورت کلی تنها مشکل این تابلوها، سوختن لامپ است. خوشبختانه به دلیل وجود سرپیچ‌های گریپ دار، امکان تعویض لامپ‌ها حتی توسط افراد غیر متخصص نیز وجود دارد. پس تعمیر و نگه‌داری این تابلوها نیز بسیار ساده است و برای انجام تعمیرات نیازی نیست که با شرکت‌های مختلف طرف حساب باشید.
•    شما به طریق مختلف می‌توانید تابلوهای وگاسی را جذاب‌تر کنید. یکی از روش‌های ایجاد جذابیت بیشتر در تابلوهای وگاسی، استفاده از نوار‌های نئون دور لبه داخلی و خارجی حروف است. علاوه بر آن برخی از طراحان، دور محیط تابلوهای وگاسی نیز از لامپ‌های رنگی یا لامپ‌های فلامینتی استفاده می‌کنند. معمولا این لامپ‌ها با برنامه‌ریزی خاموش و روشن می‌شوند تا بیشترین جذابیت را داشته باشند.

 

پست الکترونیک

info[at]ariyopasargad[dot]com

آدرس

تهران، فلکه اول تهرانپارس، ابتدای گلبرگ، پلاک 20، طبقه 4، واحد 6

موارد مشابه تابلو وگاسی

مشتریان شرکت

برخی از مشتریان تابلو آنلاین