تابلو وکیوم

تابلو وکیوم را بهتر بشناسید؟


آیا تا به حال نام تابلو وکیوم به گوش شما خورده؟ تابلو وکیوم یکی از جدیدترین انواع تابلو مغازه است که کمترین دخالت انسان را دارد. این تابلوها تنها حدود چهار سال است که وارد عرصه تابلوسازی ایران شده‌اند. اما در همین مدت کوتاه توانسته‌اند تا طرفداران زیادی را جذب خود کنند. تابلوهای وکیوم بسیار خاص، دیدنی و منحصر به فرد هستند. به همین خاطر طرفداران آن هر روز رو به افزایش است. وکیوم در حقیقت همان پلکسی است که به وسیله دستگاه خلاء یا همان وکیوم به شکل سه بعدی در آمده. شما می‌توانید هر فرمی که در ذهن خود دارید را به دستگاه وکیوم بدهید و از نتیجه آن لذت ببرید. اگر هنوز هم در مورد تابلو وکیوم، انواع آن و روش ساختش اطلاع ندارید، با تابلو آنلاین همراه باشید تا پاسخ به همه سوالات خود را به دست آورید.


تابلو وکویم چطور ساخته می‌شود؟
ساخت تابلو وکیوم با وجود اینکه کمترین دخالت دست و انسان را در مرحله تولید دارد، اما مراحل آماده سازی آن بسیار دشوار است. برای ساخت تابلو وکیوم به صورت کلی باید یک قالب به شکل مورد نظر ساخت. برای ساخت این تابلو، نیاز به قالب چوبی یا فلزی است. اما بر خلاف تابلوهای دیگر، طراحان در مرحله ابتدایی باید طرح سه بعدی را در اتوکد طراحی کنند و خروجی آن را به دستگاه‌های برش CNC دهند تا قالب مورد نظر را تولید کنند. این قالب باید عاری از هرگونه نقص، زبری، بیرون زدگی و یا فرو رفتگی باشد. کوچک‌ترین نقص در قالب، حتی اگر به اندازه سر سوزن باشد، باعث پارگی یا خرابی تابلو وکیوم می‌شود.
پس از اینکه قالب ساخته شد، باید بارها و بارها تمام قسمت‌های آن را سوهان زد. معمولا تابلوساز ها در این مرحله، قالب را به صورت کلی بتون می‌کنند و سپس روی آن را سوهان می‌کشند تا کاملا یک دست و عاری از هرگونه نقص باشد. ساخت قالب کار ساعت‌ها زمان می‌برد. کوچک‌ترین اشتباه کافی است تا تمام تابلو آسیب ببیند. به همین دلیل است که تابلوساز های کمی در سطح کشور اقدام به ساخت تابلو وکیوم می‌کنند. پس از سیقلی شدن سطح قالب، آن را درون دستگاه‌های مخصوص وکیوم قرار می‌دهند. سپس ورق پلکسی مخصوص که قابلیت ارتجاعی بالایی داشته باشد را روی آن قرار می‌دهند. دستگاه شروع به کار می‌کند. در نهایت پلکسی به شکل قالب در می‌آید. سپس بر اساس سفارش مشتری، برای آن استیل رینگی، آهن رینگی و یا لبه پلاستیک می‌سازند. پس از قرار دادن وکیوم در رینگ یا لبه پلاستیکی، تابلو آماده نصب خواهد بود.
متاسفانه برخی از تابلوساز های آماتور و تازه کار، از دستگاه‌های وکیوم حرارتی ارزان قیمت برای ساخت تابلو وکیوم استفاده می‌کنند. این دسته افراد برای ساخت قالب زمان زیادی صرف نخواهند کرد و نتیجه کار آنطور که تصور می‌کنید، رضایت بخش نخواهد بود. سطح تابلوی وکیوم باید کاملا یک دست، سیقلی و صاف باشد. وجود هر گونه زبری و یا فرو رفتگی و بیرون زندگی، باعث اختلال در نورپردازی تابلو می‌شود. پس ساخت تابلوی وکیوم را باید به تابلوساز های باسابقه واگذار کنید.


با انواع تابلو وکیوم بیشتر آشنا شوید
تابلو وکیوم را می‌توان به هر شکلی که بخواهید در بیاورید. اما در نهایت ، باید تصمیم بگیرید که آن را در ترکیب با کدام متریال نصب کنید. تابلوهای وکیوم در این راستا به چهار نوع مختلف تقسیم می‌شوند.


تابلو وکیوم ساده
ساخت تابلوی وکیوم به خودی خود گران قیمت و هزینه‌بردار است. در حقیقت قیمت یک تابلو وکیوم، با تابلو وگاسی در رقابت نزدیک است. به همین خاطر برخی از مشتریان ترجیح می‌دهند که برای ارزان‌تر کردن تابلو مغازه خود، از هیچ‌گونه متریال اضافی برای وکیوم استفاده نکنند. آنها وکیوم را به تنهایی روی زمینه تابلو نصب می‌کنند. این نوع تابلو وکیوم نیز زیبایی خاص خود را دارد اما مهم‌تر از هر چیز این است که ارزان قیمت‌تر خواهد بود. پس اگر به تابلوی وکیوم علاقه‌مند هستید اما ترجیح می‌دهید کمی هم در قیمت‌ها صرفه‌جویی داشته باشید، بهتر است از انواع تابلو وکیوم ساده استفاده کنید.


تابلو وکیوم با استیل رینگی
شاید بتوان گفت که زیباترین نوع تابلو وکیوم، تابلو وکیوم با استیل رینگی است. برای ساخت این تابلو، یک قاب استیل با لبه دوبل تو خالی برای لبه خارجی وکیوم ساخته می‌شود. برای این کار باید به اندازه کل وکیوم ابتدا یک برش استیل تهیه کنند و سپس فضای داخل آن را با دستگاه وات جت برش دهند. در مرحله بعدی باید لبه دوبل برای آن جوش دهند و تابلو وکیوم را درون آن بگذارند. در حقیقت با این کار انگار یک قابل شیک، براق و زیبای استیل را دور کار خود قرار داده‌اید. قرار گرفتن استیل رینگی باعث می‌شود جذابیت تابلوی مغازه شما افزایش یابد و زیبایی دو چندانی پیدا کند. البته باید در نظر داشته باشید که استفاده از استیل رینگی می‌تواند قیمت تابلو مغازه شما را به شدت افزایش دهد.


تابلو وکیوم با آهن رینگی
به صورت کلی زمانی که تابلو وکیوم تولید می‌شود، دارای یک لبه‌ای با حدود 1 سانتی متر عرض خواهد بود. این لبه به تابلوساز اجازه می‌دهد تا تابلو را درون یک فریم یا همان قاب فلزی جای دهد. بهترین حالت برای ساخت این قاب، استیل رینگی است. اما اگر به وجود یک قاب دور تابلو وکیوم مغازه خود علاقه دارید اما ترجیح می‌دهید هزینه کمتری صرف کنید، بهترین گزینه برای شما، تابلو وکیوم با آهن رینگی است. دقیقا همانند استیل رینگی، یک فریم با لبه نازک دور تابلو شما قرار می‌گیرد اما این بار به جای استیل از آهن استفاده می‌شود. مزیت اصلی آهن، علاوه بر قیمت مناسب‌تر، تنوع رنگی بالا نیز است. شما می‌توانید روی آهن انواع رنگ ماشین را اسپری کنید و بر اساس سلیقه یا رنگ‌های سازمانی خود، آن را تغییر دهید. البته باید در نظر داشته باشید که آهن رینگی نسبت به استیل رینگی سنگین‌تر خواهد بود و برای نصب آن بهتر است نکات ایمنی را رعایت کنید.


تابلو وکیوم با لبه پلاستیکی
نهایتا اگر می‌خواهید تابلو وکیوم شما ظاهری ساده نداشته باشد و ظاهر استیل یا آهن رینگی را نمی‌پسندید، تنها گزینه شما، استفاده از تابلو وکیوم با لبه پلاستیکی خواهد بود. تابلوسازان برای ایجاد تنوع، از پلاستیک به عنوان لبه تابلو وکیوم استفاده می‌کنند. اگر قصد سفارش چنین تابلوهایی را دارید، بهتر است حتما کار را به دست یک تابلوسازی باتجربه و حرفه‌ای بسپارید. زیرا ساخت لبه پلاستیکی دشوار است و در صورت عدم ساخت مناسب، شبیه طلق شده و سریعا از بین می‌رود.


در ساخت تابلو وکیوم از چه متریالی استفاده می‌شود؟
در ساخت تابلو وکیوم تنها از پلکسی استفاده می‌شود. اما اینبار حتی بهترین تابلوسازها نیز نمی‌توانند از ورق سامپکس استفاده کنند. ورق سامپکس قطر زیادی دارد و به هیچ وجه قابل انعطاف‌پذیری نیست. بهترین نوع ورقی که می‌توان در ساخت تابلو وکیوم از آنها استفاده کرد، بست، HF، چوچن و ییرلانگ هستند. البته در حال حاضر بهترین پلکسی موجود در بازار بست نام دارد و اکثر تابلوساز های نمونه از این ورق برای ساخت تابلو وکیوم استفاده می‌کنند.
این تابلوها بسیار زیبا هستند اما قیمت بالایی دارند. در حال حاضر مدت زیادی از ورود تابلو وکیوم به بازار ایران نمی‌گذرد. پس نمی‌توان در مورد طول عمر و مقاومت آن صحبت کرد. اما پیش بینی می‌شود که حداقل 5 تا 7 سال به خوبی پا بر جا بمانند. اما این تحت شرایطی است که تابلوساز از دستگاه مخصوص وکیوم، قالب مناسب و نیروی متخصص استفاده کند. در غیر این صورت، تابلو دچار نواقص ریزی خواهد بود که می‌توانند طول عمر را به شدت کاهش دهند. پس علاوه بر استفاده از متریال مناسب، باید از دستگاه مخصوصی استفاده شود و نیروی متخصص بر روند کار نظارت داشته باشد. تابلوساز های آماتور برای ساخت تابلو دلسوزانه عمل نمی‌کنند و نتیجه یک کار بی‌کیفیت و کم دوام خواهد بود.


در چه مشاغلی بیشتر از تابلو وکیوم استفاده می‌شود؟
تابلو وکیوم طرفداران زیادی دارد، اما در این میان، برخی از مشاغل بیشتر به این تابلو علاقه نشان داده‌اند که به آنها اشاره خواهیم کرد. به صورت کلی تابلو وکیوم برای تمام مشاغلی که به دنبال یک تابلو مغازه جدید اما سنگین، شیک و مدرن هستند، ایده‌آل خواهد بود.
 
•    بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری
•    قنادی‌ها و شیرینی‌فروشی‌ها
•    مدارس و آموزشگاه‌ها
•    مجتمع‌های تجاری و پاساژها
•    طلا و جواهر فروشی‌ها
•    نمایشگاه‌های خودرو
 
چرا باید تابلو وکیوم را انتخاب کنیم؟
همانطور که خاطر نشان کردیم، تابلوهای وکیوم مدت کوتاهی است که وارد بازار ایران شده‌اند. از طرفی قیمت نسبتا بالایی دارند و هنوز هم همه‌گیر نشده‌اند. به همین خاطر برخی از افراد اعتماد زیادی به این تابلو ندارند و این سوال در ذهن آنها به وجود می‌آید که چرا باید تابلو وکیوم را انتخاب کنند. تابلو آنلاین پاسخ این سوال را به شما خواهد داد.
•    این تابلوها بسیار منحصر به فرد هستند و می‌توانند به کسب و کار شما جلوه خاص و یونیک دهند.
•    با تابلو وکیوم می‌توانید هر طرحی ک در ذهن دارید را اجرا کنید. پس تنوع طرح تابلو وکیوم بی‌نهایت است.
•    در ساخت تابلو وکیوم از پلکسی استفاده می‌شود. به همین دلیل شما قادر هستید تا از بین هزاران رنگ، رنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید.
•    تابلوهای وکیوم بسیار جدید هستند و کنجکاوی مشتری را تحریک می‌کنند.
•    این تابلوها بسیار خاص و لاکچری به نظر می‌رسند.
•    سرعت ساخت تابلو وکیوم بسیار زیاد است. پس اگر محدودیت زمانی برای شما مشکل ایجاد می‌کند، می‌توانید این تابلوها را انتخاب کنید.
•    این حروف دستگاه‌های هستند و انسان کمترین دخالت را در آن دارد.
•    اگر نمی‌خواهید همانند اکثر اصناف از تابلو چلنیوم ساده استفاده کنید، تابلو وکیوم جایگزین مناسبی خواهد بود.

 

 

پست الکترونیک

info[at]ariyopasargad[dot]com

آدرس

تهران، فلکه اول تهرانپارس، ابتدای گلبرگ، پلاک 20، طبقه 4، واحد 6

موارد مشابه تابلو وکیوم

مشتریان شرکت

برخی از مشتریان تابلو آنلاین