تابلو سوئدی

با تابلو سوئدی بیشتر آشنا شوید


تابلو سوئدی یکی از قدیمی‌ترین انواع تابلو است که در اروپا کاربرد بسیاری زیادی داشته و هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. بسیاری از مردم اروپا، استفاده از این نوع تابلو را ترجیح می‌دهند. تابلو سوئدی حدود 60 سال قدمت دارد اما کمتر از چهار سال است که وارد ایران شده. بسیاری از مردم این تابلو را به دلیل عدم وجود فرو رفتگی یا همان لبه کنش کاف ترجیح می‌دهند. لبه تابلوهای سوئدی از جنس آلومینیوم است. آلومینیوم خاصیت چکش خواری بسیار بالایی دارد و در عین حال می‌تواند جلوه زیبایی به حروف برجسته تابلوها ببخشد. مدت کمی از ورود تابلو سوئدی به عرصه تابلوسازی ایران می‌گذرد. به همین دلیل بسیاری از مشتریان و حتی تابلوساز ها در مورد این نوع از تابلو اطلاعات کمی در دست دارند. پس با تابلو آنلاین همراه شوید تا تابلو سوئدی را بهتر بشناسید.


تابلو سوئدی چطور ساخته می‌شود؟
روش ساخت تابلو سوئدی و تابلو چلنیوم بسیار مشابه یکدیگر است. اما به دلیل عدم وجود فرو رفتگی در تابلو سوئدی، روش ساخت آن را می‌توان مشابه تابلو پلاستیک لبه هندی نیز دانست. بسیاری از مشتریان، حالت فرو رفته تابلو چلنیوم را نمی‌پسندند. به همین دلیل شاید به دنبال تابلویی باشند که علاوه بر داشتن زیبایی لبه فلزی، حالت فرو رفته را نیز نداشته باشد. اگر شما نیز جزء این دسته  از افراد هستید، باید بدانید که تابلو سوئدی می‌تواند نیاز شما را به صورت همه جانبه تامین کند. برای ساخت حروف تابلو سوئدی، ابتدا طراحان تابلوساز ، طرح را به صورت دو بعدی در برنامه‌های کورل یا اتوکد طراحی می‌کنند. در مرحله بعدی، این طرح باید ولد شود تا دستگاه برش لیزر بتواند لبه‌های طرح را بخواند.
سپس طرح به دستگاه لیزر داده می‌شود و دستگاه لیزر دور حروف را روی پلکسی برش می‌زند. به این طریق لایه رویه حروف که از پلکسی ساخته می‌شود، آماده خواهد بود. در گام بعدی لبه آلومینیوم را به ضخامت مورد نیاز برش می‌زنند. در مرحله آخر لبه آلومینیوم باید به لبه داخلی پلکسی متصل شود. انجام این کار بسیار دشوار است. به همین دلیل تنها تابلوساز های بسیار ماهر و با سابقه قادر هستند حروف برجسته سوئدی را تولید کنند. معمولا تابلوساز هایی که حروف پلاستیک لبه هندی را تولید می‌کنند، توانایی تولید حروف برجسته تابلو سوئدی را نیز خواهند داشت. در نهایت نور پردازی زیر کار انجام می‌شود و تابلو را نصب می‌کنند.


با انواع مختلف تابلو سوئدی آشنا شوید
تابلو سوئدی را می‌توان معنای واقعی اصالت دانست. سالیان سال است که کشورهای اروپایی از تابلوهای سوئدی استفاده می‌کنند. اما نکته جالب در اینجاست که فقط یک نوع تابلو سوئدی وجود دارد. تمام تابلوهای سوئدی دارای لبه آلومینیومی و رویه پلکسی هستند. اما این مساله باعث نمی‌شود که طراحان خبره ایرانی، قادر به اعمال تغییراتی در این نوع تابلو نباشند. اگر ساخت تابلو مغازه خود را به دست یک تابلوساز حرفه‌ای و تیم طراحی خبره وی بسپارید، قطعا می‌تواند با اعمال تغییراتی جزئی، شکل تابلو سوئدی شما را نیز تغییر دهد.
به عنوان مثال امکان ایجاد طرح‌های مختلف روی پلکسی وجود دارد. شما می‌توانید با دستگاه برش لیزر، طرح‌های متفاوتی را روی پلکسی خود ایجاد کنید تا تابلوی شما منحصر به فرد و بسیار خاص باشد. البته اکثر کسانی که به تابلو سوئدی علاقه‌مند می‌شوند و آن را انتخاب می‌کنند، به دنبال اصالت، و همچنین ظاهر ساده و شیک حروف برجسته سوئدی هستند. به هر صورت شما می‌توانید بین هزاران رنگ مختلف، پلکسی خود را انتخاب کنید. همچنین برای آلومینیوم‌ نیز می توان از رنگ های نقره‌ای، طلایی، سفید، آبی و مشکی استفاده کرد. پس بیشترین تنوعی که می‌توانید ایجاد کنید، در انتخاب رنگ پلکسی و رنگ لبه آلومینیوم حروف برجسته سوئدی خواهد بود.
زمانی که حروف برجسته سوئدی را به عنوان تابلو مغازه خود انتخاب کردید، بهتر است به جای ایجاد تنوع روی حروف، به فکر ایجاد پس زمینه‌ای زیبا و منحصر به فرد باشید. زمینه کار می‌تواند ترموود، کامپوزیت و یا ترکیبی از هر دو باشد. در حال حاضر طرح‌های متنوعی را روی زمینه کامپوزیت ایجاد می‌کنند تا تابلو مغازه شما بسیار خاص و منحصر به فرد دیده شود. پس بهتر است به جای ایجاد تغییرات مختلف در حروف برجسته سوئدی، به فکر تنوع در انتخاب پس زمینه کار خود باشید.


در ساخت تابلو سوئدی از چه متریالی استفاده می‌شود؟
انتخاب ضخامت و نوع آلومینیوم باعث بهبود کیفیت و دوام حروف برجسته سوئدی خواهد شد. علاوه بر آن، بهتر است در ساخت تابلو سوئدی ، تنها از پلکسی با کیفیت و با دوام بالا استفاده نمایید. امروزه بهترین پلکسی‌های داخل بازار، سامپکس، چوچن و یرلانگ هستند. تابلوهای سوئدی اگر به دست یک تابلوساز حرفه‌ای و با تجربه ساخته شوند، شاید تا 30 سال به همان شکل ابتدایی باقی بمانند و هیچ تغییری در شکل ظاهری آنها ایجاد نشود. برای نور پردازی داخل حروف برجسته تابلو سوئدی بهتر است از SMD های پرمیوم کره استفاده شود. این SMDها علاوه بر کیفیت و میزان نور بالا و عالی، دوام بسیار زیادی نیز دارند.
معمولا اگر در ساخت یک تابلو سوئدی از آلومینیوم و پلکسی مناسب استفاده شود و تابلوساز به خوبی این دو بخش را به هم متصل کند، تابلو مغازه شما تا 30 سال بدون مشکل می‌تواند به کار خود ادامه دهد. تنها مشکلی که ممکن است برای تابلو سوئدی به وجود بیاید، سوختن و یا خرابی SMD های آن خواهد بود. به همین دلیل اگر تابلوساز در ساخت تابلو سوئدی از SMD های کروز یا پرمیوم کره استفاده نماید، تابلو سالیان سال می‌تواند بدون نیاز به کوچک‌ترین تعمیر به کار خود ادامه دهد. در حقیقت اگر زمان و حوصله تعمیر و نگه داری از تابلو مغازه خود را ندارید، بهترین گزینه برای شما تابلو سوئدی خواهد بود. حتی آب باران، برف، سرما، گرما و باد و طوفان نیز نمی‌توانند به یک تابلو سوئدی خوش ساخت آسیبی وارد نمایند.
فقط به یاد داشته باشید که اگر تابلوی سوئدی را به عنوان تابلوی مغازه خود انتخاب کرده‌اید، مهم ترین وظیفه شما  انتخاب یک تابلوساز با سابقه و حرفه ای خواهد بود. شاید تعداد تابلوسازهایی که بتوانند حروف سوئدی را با کیفیت عالی تولید کنند، به اندازه تعداد انگشتان یک دست باشد. عدم اتصال صحیح و اصولی پلکسی به آلومینیوم، باعث می‌شود در کمتر از یک سال، پلکسی از آلومینیوم جدا شود. حتی در صورت عدم آب بندی صحیح حروف هنگام نصب، ممکن است تابلو مغازه شما در اثر باد و باران سریعا از بین برود. پس در تمامی مراحل، از طراحی گرفته تا ساخت و نصب تابلو سوئدی ، تنها باید از تابلوساز های حرفه‌ای و خبره استفاده کنید. بهتر است پیش از سفارش این نوع تابلو به یک تابلوسازی ، حتما در مورد رزومه آن تابلوساز تحقیق کنید. گاهی تابلوساز ها، رزومه سایر همکاران را برای خود بیان می‌کنند. به همین منظور حتما با مغازه ذکر شده در رزومه یک تابلوساز تماس بگیرید و در مورد صحت اطلاعات و همچنین کیفیت کار او تحقیق کنید.


چه مشاغلی بیشتر از تابلو سوئدی استفاده می‌کنند؟
تابلو سوئدی، تابلویی است که  استفاده از آن برای عموم مشاغل مناسب خواهد بود. اگر شما به تابلوهای لبه فلزی علاقه مند هستید اما از فرو رفتگی چلنیوم خوشتان نمی‌آید، بهترین گزینه برای شما تابلو سوئدی خواهد بود. همچنین تمام مشاغلی که به دنبال یک تابلوی منحصر به فرد و با دوام هستند، می‌توانند از تابلو سوئدی استفاده کنند. تابلو سوئدی از نظر دوام بسیار مقرون به صرفه است و حتی از استیل و تابلو وگاسی نیز قیمت کمتری دارد اما نسبت به تابلو چلینیوم کمی گران‌تر است. پس به صورت کلی باید گفت که اکثر کسب و کارها می‌توانند از تابلو سوئدی استفاده کنند. اما در بین مشاغل، برخی علاقه بیشتری به این نوع تابلوها نشان داده‌اند که آنها را به شما معرفی خواهیم کرد:
 
•    داروخانه ها
•    املاک
•    مدارس
•    اسم ساختمان های مسکونی
•    گل فروشی
•    ابزارآلات
•    نهاد ها و سازمان ها
•    نمایشگاه‌های خودرو
•    کافه ها
•    رستوران‌ها
•    آرایشگاه‌های زنانه و مردانه
 
چرا باید تابلو سوئدی را انتخاب کنیم؟
تابلو سوئدی مدت کمی است که به بازار تابلوسازی ایران راه پیدا کرده. از این رو ممکن است هنوز برخی از افراد در مورد آن اطلاعات کافی نداشته باشند. به همین دلیل در اینجا به این سوال که "چرا باید تابلو سوئدی را انتخاب کنیم؟" پاسخ خواهیم داد:
•    تابلو سوئدی ظاهری بسیار شیک، مدرن و اروپایی دارد.
•    تابلو سوئدی بسیار ساده و در عین حال لوکس و تجملی است. پس برای مشاغلی که به دنبال زرق و برق کمتری هستند گزینه بسیار خوبی خواهد بود.
•    تابلو سوئدی بسیار ماندگار است. در صورتی که از تابلوساز خبره و متریال عالی استفاده کنید، تابلو سوئدی می‌تواند دوامی در حدود 30 سال داشته باشد.
•    برای ساخت حروف برجسته کوچک نمی‌توان از تابلوهای چلنیوم استفاده کرد و تنها باید به فکر پلاستیک بود. اما استفاده از تابلوی سوئدی به ما امکان ساخت حروف کوچک را نیز می‌دهد. آلومینیوم به دلیل خاصیت انعطاف پذیری بالای خود، به سادگی این امکان را برای تابلوهای سوئدی فراهم کرده است.
•    اگر به دنبال استفاده از رنگ‌های مات در تابلو مغازه خود هستید، بهترین گزینه برای شما تابلو سوئدی خواهد بود. تابلوهای سوئدی ظاهری پر زرق و برق ندارند.
•    تابلوهای سوئدی می‌توانند کلاس شغلی کسب و کار شما را ارتقاء دهند. مشتری با دیدن تابلوی مغازه، به کلاس کاری شما پی می‌برد و این مساله قطعا باعث جلب توجه وی خواهد شد.
•    این تابلوها جدید هستند و کمتر کسی هنوز آن را دیده. پس شما می‌توانید پیش از سایر رقبای خود دیده شوید.
•    تابلوهای سوئدی باب میل اکثر افراد هستند. به همین دلیل شما می‌توانید سلیقه درصد بیشتری از مشتریان خود را پوشش دهید.
•    در بیشتر مشاغل می توان از تابلو سوئدی استفاده کرد.
•    در ساخت تابلو سوئدی می‌توانید از رنگ‌های مختلف پلکسی و همچنین آلومینیوم استفاده نمایید.

 

پست الکترونیک

info[at]ariyopasargad[dot]com

آدرس

تهران، فلکه اول تهرانپارس، ابتدای گلبرگ، پلاک 20، طبقه 4، واحد 6

موارد مشابه تابلو سوئدی

مشتریان شرکت

برخی از مشتریان تابلو آنلاین