تابلوسازی چیست؟ | تابلوسازی به زبان ساده

تابلوسازی چیست؟ | تابلوسازی به زبان ساده

تابلو یک واژه کاملا عام در دنیای امروزی ما محسوب می‌شود. پس چطور می‌توان معنای دقیق تابلوسازی را دانست؟ اصلا تابلوسازی چیست و چه کاربردی در دنیای اقتصاد امروز ما دارد؟ آیا منظور از تابلوسازی، ساخت تابلوهای هنری است؟ یا اینکه منظورمان ساخت تابلو برق و از این قبیل مسائل خواهد بود؟ در حقیقت همه این مفاهیم می‌توانند صحیح باشند و برای تمامی آنها از یک واژه عمومی به نام تابلو استفاده می‌شود. در اینجا ما قصد داریم تا مفهوم تابلوسازی به معنای ساخت تابلو برای سردرب مغازه‌ها را به شما معرفی کنیم تا ببینید که این حرفه چیست و چطور فعالیت می‌کند. با آریو پاسارگاد در این مقاله همراه باشید تا از صفر تا صد تابلوسازی را بشناسید و بدانید که این حرفه از کجا به وجود آمد و طی چندین سال اخیر، چه تغییر و تحولاتی را متحمل شده است.


تابلوسازی چیست و یک تابلوساز چه کاری انجام می‌دهد؟

تابلوسازی چیست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که تابلو سازی یک علم، یک هنر، یک مهارت و مهم‌تر از همه، علاقه است. شاید برای شما جالب باشد اگر بدانید که قدمت صنعت تابلو سازی شاید به صدها سال پیش بازگردد. دقیقا از زمانی که اولین مغازه به منظور کسب و کار در دنیا به وجود آمد، برای معرفی آن به مردم و جذب مشتری، نیاز به تابلو داشت. در آن دوران خبری از تابلوهای پر زرق و برق امروزی نبود و تابلوسازها افرادی با روحیه بسیار لطیف، هنرمند و اکثرا خطاط بودند. در اکثر مواقع کسانی که دارای خط خوشی بودند پا به عرصه تابلوسازی می‌گذاشتند و روی سر درب مغازه‌ها با خطی زیبا، آن کسب و کار را به مردم معرفی می‌کردند. مغازه‌های زیادی هر روز در هر جای دنیا باز می‌شد و تعدادی از آنها کسب و کار خود را تعطیل می‌کردند. به همین خاطر در آن زمان خطاط‌ها یا همان تابلوسازها بسیار پرکار بودند. اما با این وجود، پول زیادی برای این کار پرداخت نمی‌شد و خطاط‌های آن دوران از چنین کاری درآمد چندانی نداشتند.
اگر کمی صفحات تاریخ را ورق بزنیم، خواهیم دید که حتی تا همین صد سال پیش و در اوایل دوران پهلوی اول هم روال هنوز به همین شکل بود و کسی به دنبال تابلوسازی حرفه‌ای نبود. در دوران پهلوی اول و هم زمان با دگرگونی‌های دیگری که ایران تجربه کرد، پای تابلوهای مدرن نیز به بازار باز شد. به تدریج تابلو نویسی شکل قدیمی خود را از دست داد و وارد عصر جدیدی شد. این تابلوها اکثرا از جنس پلاستیک یا همان پلکسی بودند و در ابتدا اصلا نورپردازی نداشتند. در آن دوران صنعت تابلوسازی و بهره‌گیری از حروف برجسته هنوز پیشرفت نکرده بود و کسی نمی‌دانست که چطور باید از تجهیزات این کار استفاده کند. به همین خاطر اکثر تابلوها آماتور بودند و اثری از علم روز در آنها پیدا نبود. البته کمی بعد برخی از تابلوسازهای خارجی وارد ایران شدند تا این صنعت را به چیزی که امروز هست، تبدیل کنند.
جالب است بدانید که با ورود چراغ‌های نئون به ایران، صنعت تابلوسازی کاملا متحول شد و نورپردازی را به عنوان یک المان مهم در دنیای تابلوسازی شناختند. امروزه تابلوسازی اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است. همانطور که پس از به دنیا آمدن یک کودک، نام او را در اداره ثبت احوال به ثبت می‌رسانند، افراد نام کسب و کار خود را نیز به واسطه تابلو سازی به مخاطبین خود معرفی می‌کنند. بدون ساخت تابلو، مشتریان‌تان حتی نمی‌دانند شما را باید با چه نامی خطاب کنند، زیرا دقیقا شبیه به فردی هستید که از بدو تولد بدون نام بوده و همینطور بزرگ شده است. باید بدانید که ساخت تابلو یکی از لزومات بزرگ شدن کسب و کار است و بدون داشتن یک تابلوی درخور، قطعا نمی‌توانید پیشرفت‌های چشم‌گیر را تجربه کنید.


چرا تابلو مغازه در بازار امروز حائز اهمیت است؟

همانطور که اشاره کردیم، تابلو می‌تواند تبدیل به شناسنامه یک کسب و کار شود. شما چقدر به شناسنامه خود اهمیت می‌دهید؟ چقدر از آن نگه‌داری می‌کنید؟ چقدر یک شناسنامه در زندگی شما موثر است؟ در حقیقت هیچ کس بدون هویت شناسایی یا همان شناسنامه قادر به ادامه زندگی نیست. این مساله در مورد مغازه‌ها نیز صادق است. تابلو مغازه همان شناسنامه و اعتبار کسب و کارتان است. همه ما یکدیگر را با نام‌ خطاب می‌کنیم. این نام در شناسنامه ما هم به ثبت رسیده و کاملا واضح است که شناسنامه و سازمان ثبت اسناد نشان می‌دهند که نام ما چیست و باید با چه نامی صدایمان کنند. تابلو در مغازه نیز دقیقا همین کاربرد را دارد. حتی اگر نامی را برای کسب و کار خود در نظر گرفته باشید، در صورت عدم ثبت آن، مشتری نمی‌تواند این نام را ببیند.
جالب است بدانید که تابلو مغازه می‌تواند نشان دهنده اعتبار شما به مشتری باشد. در حقیقت زمانی که یک تابلوی درخور، زیبا و گران قیمت نصب کرده باشید، از نظر روانشناسی این حس را در مشتری تحریک می‌کنید که شما یک کسب و کار بسیار معتبر و قدیمی هستید و او می‌تواند به راحتی به شما اعتماد کند. در گذشته بازار کسب و کار مثل حالا رقابتی نبود. امروزه مخصوصا در شهر‌های بزرگ مثل تهران، در یک خیابان ده‌ها مغازه مختلف وجود دارند که شاید تعدادی از آنها هم در یک زمینه مشغول به کار باشند. به همین خاطر بهترین روش برای اینکه بیشتر دیده شوید، استفاده از یک تابلو جذاب خواهد بود. در دنیای امروز، اکثر افراد از وسیله نقلیه استفاده می‌کنند و پیاده نیستند. به همین خاطر شاید ویترین مغازه نسبت به تابلوی آن در جایگاه دوم قرار بگیرد. زیرا اکثر مشتریان شما در ماشین خود با سرعت بالا در حال حرکت هستند و با دیدن تابلوها تصمیم می‌گیرند که از کدام کسب و کار خرید کنند.
البته گفتن این نکته نیز خالی از لطف نیست که اگر یک کسب و کار تابلو سردرب نداشته باشد، زمانی که آدرس مغازه خود را به کسی بدهد، مخاطب نمی‌تواند به راحتی او را پیدا کند و باید به یافتن شماره پلاک تکیه نماید. پس اگر تابلو نداشته باشید، حتی کسانی که شما را می‌شناسند، به سختی کسب و کارتان را پیدا خواهند کرد! به همین خاطر، صنعت تابلوسازی را باید یک صنعت بسیار حساس و مهم دانست!


چرا تابلوسازی تبدیل به یک حرفه بسیار مهم و حساس شده

نصب تابلو مغازه اصلا ارزان قیمت نیست. البته در عین حال باید بدانید هر هزینه‌ای که بابت ساخت تابلو پرداخت می‌کنید، یک سرمایه گذاری بلند مدت است و می‌تواند در مدتی کوتاه، سرمایه شما را چندین برابر کند. اما در عین حال باید گفت که هزینه ابتدایی این سرمایه گذاری می‌تواند بسیار زیاد باشد. البته در حال حاضر تابلوسازهای مختلف، از متریال‌های متنوعی استفاده می‌کنند تا تابلوهایی با قیمت‌های متفاوت را به مشتریان خود ارائه دهند. اما اگر به دنبال برجسته و متفاوت بودن هستید، باید یک تابلوی متفاوت نیز بسازید و برای این سرمایه گذاری هزینه کنید. به همین خاطر در درجه اول باید سرمایه خود را به دست یک فرد حرفه‌ای و کار کشته بسپارید که سالیان سال در زمینه ساخت تابلو مغازه مهارت داشته باشد.
از طرف دیگر همانطور که از جلد شناسنامه استفاده می‌کنید و آن را در مکانی قرار می‌دهید که به هیچ وجه آسیب نبیند، باید به فکر مقاومت و طول عمر تابلو مغازه خود نیز باشید. بسیاری از تابلوسازها به سود لحظه‌ای فکر می‌کنند و اصلا توجهی به طول عمر تابلو مغازه ندارند. با آسیب دیدن تابلو مغازه، علاوه بر اینکه شما باید هزینه زیادی را برای تعمیرات آن متحمل شوید، مدتی را نیز باید با تابلوی آسیب دیده سر کنید و در این بازه زمانی تعداد مشتریان شما به شدت کاهش پیدا می‌کند. شاید شما هم با دیدن یک تابلوی آسیب دیده با خودتان بگویید که این کسب و کار حتی برای اعتبار خود نیز هزینه نکرده، پس چطور می‌توان به او اعتماد کرد! پس تابلوسازی، با اعتبار کسب و کارهای مختلف سر و کار دارد، و یک صنعت بسیار حساس و مهم است.


یک تابلوساز حرفه‌ای باید از چه مهارت‌هایی برخوردار باشد؟

یک تابلوساز حرفه‌ای در درجه اول باید یک هنرمند عالی باشد. تابلوسازی هنر است و باید به آن علاقه داشت. روحیه تابلوسازهای حرفه‌ای همواره روحیه‌ای بسیار آرام و هنری است زیرا باید در آرامش تمام بتوانند یک تابلوی جدید را برای شما طراحی کنند که نسبت به رقبا کاملا منحصر به فرد و دیدنی باشد. کسانی که تنها به فکر سود لحظه‌ای هستند، قطعا به فکر ظرافت تابلو مغازه شما نخواهند بود. از طرف دیگر یک تابلوساز باید دارای تجربه کافی در زمینه تولید انواع مختلف تابلو باشد تا بتواند بهترین نوع تابلو را برای مغازه شما انتخاب کند. به علاوه، تابلوساز باید قدرت مدیریت بالایی داشته باشد. زیرا لازم است که به صورت هم زمان با طراح تابلوساز، اکیپ ساخت حروف برجسته و اکیپ نصب به خوبی همکاری کرده و تمام برنامه‌ها را مدیریت کند.
بازار امروز تابلوسازی ایران | آشنایی با مشکلات و چالش‌های پیش روی یک تابلوساز
بد نیست بدانید با وجود اینکه صنعت تابلوسازی، صنعتی دیرینه و با سابقه تاریخی است، اما کمتر از ده سال از رونق چشم‌گیر آن می‌گذرد. در همین بازه زمانی کوتاه، بسیاری از کسانی که تنها قصد آشفته کردن بازار و ماهیگیری از آب گل آلود را دارند، وارد صنعت تابلوسازی شده‌اند. این دسته افراد کسانی هستند که چند صباح دیگر که یک صنعت جدید سودآور شد، وارد آن خواهند شد و در آن حوزه فعالیت خواهند کرد. این اشخاص به دنبال کسب اعتبار طولانی مدت در بازار نیستند و تنها می‌خواهند در بازه‌ای کوتاه، بیشترین سود را عاید خود کنند. این دسته افراد، شناختی در مورد هنر تابلوسازی ندارند و تنها تلاش می‌کنند با کاهش زمان و هزینه تولید، سود خود را افزایش دهند. شاید تعجب کنید اگر بدانید که این تابلوسازان سودجو آنقدر هزینه تولید و کیفیت ساخت را کاهش می‌دهند که حتی با نصف قیمت یک تابلوساز حرفه‌ای، می‌توانند حداقل دو برابر او سود کنند! زیرا معمولا نقش واسطه دارند و با کارگزاران مختلف همکاری می‌کنند و اصلا به کیفیت کار اهمیتی نمی‌دهند. پس بهتر است با چشمانی کاملا باز وارد این بازار رقابتی شوید.

 

مشتریان شرکت

برخی از مشتریان تابلو آنلاین