با صنعت تابلوسازی به صورت کامل آشنا شوید

با صنعت تابلوسازی به صورت کامل آشنا شوید

آیا می‌دانید تابلوسازی چیست و تابلوساز کیست؟ اصلا منظور از تابلوسازی چیست؟ تابلوساز مسئولیت ساخت تابلو سردرب مغازه‌ها را به عهده دارد و جالب است بدانید که تابلوسازی یکی از مهم‌ترین صنایع به شمار می‌آید و می‌تواند بسیاری از کسب و کار‌ها را تحت الشعاع خود قرار دهد. عملکرد تابلوسازی دقیقا مشابه سازمان ثبت احوال کشور است. اما با این تفاوت که در سازمان ثبت احوال، هویت یک فرد ثبت می‌شود و یک تابلوساز هویت یک کسب و کار را ثبت می‌نماید. به همین خاطر تابلوسازی یک شغل بسیار حساس است و باید حتما با دقت کامل آن را انجام داد. بدون تابلو مغازه، کسب و کار شما فاقد هویت خواهد بود و دقیقا همانند کودکی می‌شود که نام ندارد و کسی نمی‌داند باید او را با چه نامی صدا بزند. در اینجا با ما همراه باشید تا تابلوسازی، این صنعت حساس و مهم را بهتر بشناسید. 

 
تابلوسازی چیست؟

همانطور که اشاره کردیم، تابلوسازی به معنای ساخت تابلو مغازه برای کسب و کارهای مختلف است. تابلوسازی یک صنعت و پیشه محسوب نمی‌شود بلکه هنر محض است. تابلوسازها خالق هویت کسب و کار شما هستند و از این بابت به خود افتخار می‌کنند. تابلو مغازه همان چیزی است که تمام مدت بر سردرب مغازه نصب شده است و به همین خاطر یک تبلیغ دائمی به شمار می‌آید. از این رو، تابلوسازی را باید یک سازمان بسیار بزرگ دانست که افراد در آن علاوه بر مهارت ساخت تابلو مغازه و استفاده از متریال‌های مختلف، باید در زمینه بازاریابی و تبلیغات نیز مهارت بسیار زیادی داشته باشند. در نتیجه تابلوسازی را می‌توان یک صنعت بسیار بزرگ، پیشرفته و کاملا حساس دانست که ورود به آن نیازمند سالیان سال تجربه و سابقه کاری در این زمینه است.


یک تابلو ساز از چه متریال‌هایی برای ساخت تابلو مغازه استفاده می‌کند؟

در زمینه تابلوسازی باید بدانید که برخی از متریال‌ها کاربرد بسیار زیادی دارند. برای اینکه در مورد متریال‌های تابلوسازی بیشتر صحبت کنیم، بهتر است ابتدا آن را به دو دسته کلی پس زمینه و حروف برجسته تقسیم نماییم. پس زمینه تابلو به قسمتی از آن گفته می‌شود که حروف برجسته را روی آن نصب می‌کنند. در گذشته این حروف را روی نمای سنگ مغازه نصب می‌کردند. این کار باعث می‌شد تا روند نصب حروف برجسته بسیار سخت باشد و برای انجام این کار نیاز به استفاده از پیچ و رولپلاک داشتند. همچنین در این روش تمام سیم‌کشی‌ها از روی کار انجام می‌شد و زیبایی تابلو را از بین می‌برد. به همین خاطر رفته رفته از متریال‌های مختلفی برای پس زمینه تابلو مغازه استفاده کردند.
کامپوزیت را می‌توان یکی از رایج‌ترین انواع پس زمینه تابلو مغازه دانست که شاید در بیش از 90% تابلوها کاربرد داشته باشد. برخی از افراد که به دنبال طرح‌های طبیعی و سنتی‌تر هستند، به جای کامپوزیت از ترموود به عنوان  پس زمینه تابلو خود استفاده می‌کنند. هم ترموود و هم کامپوزیت، هر دو دارای مقاومت بسیار بالایی هستند و انتخاب آنها به سلیقه و شرایط شما بستگی دارد. معمولا کامپوزیت به خاطر داشتن تنوع رنگی بالا کاربرد بیشتری دارد و اما نکته قابل توجه دیگر درباره کامپوزیت این است که قابلیت برش CNC  دارد و می‌توان آن را به طرح‌های مختلفی برش داد.
از طرف دیگر زمانی که صحبت از حروف برجسته تابلو مغازه به میان می‌آید، با انبوهی از متریال‌های مختلف رو به رو خواهید شد. برای ساخت حروف برجسته از متریال‌های متنوع و زیبایی همچون استیل، چلنیوم، پلکسی و آهن استفاده می‌شود. بهتر است بدانید که تابلوسازان از ترکیب این متریال‌ها با هم و با ایجاد نورپردازی‌های زیبا، تابلو‌های بسیار منحصر به فرد و خاصی را همانند تابلو استیل پلاست یا تابلو وگاسی ایجاد کرده‌اند که به نوبه خود یکی از بهترین تابلوهای حال حاضر بازار محسوب می‌شوند. نکته قابل توجه در این است که حتی در زمینه نورپردازی تابلو نیز تنوع بسیار زیادی وجود دارد و شما می‌توانید بین انواع نور پردازی SMD و لامپ‌های تنگستنی یا لامپ‌های رنگی یکی را انتخاب کنید. پس در حقیقت این تابلوساز است که با ترکیب بخش‌های مختلف و استفاده از مقدار زیادی چاشنی خلاقیت و مهارت، تابلوهای زیبا را خلق می‌کند.


تعریف طراحی در تابلوسازی و تفاوت یک طراح گرافیست با طراح تابلوساز

طراحی را می‌توان یکی از مهم‌ترین بخش‌های تابلوسازی دانست. متاسفانه بسیاری از تابلوسازهای تازه کار تنها از طرح‌های مابقی تابلوسازهای باسابقه کپی برداری می‌کنند. شاید این مساله برای خیلی از کسب و کار‌ها مشکل بزرگی به نظر نرسد و تصور کنند که چه اشکالی در کپی بودن یک طرح وجود دارد؟ در این زمینه باید گفت که تابلو دقیقا شناسنامه کاری شما محسوب می‌شود. به همین خاطر باید در انتخاب آن دقت فراوانی داشته باشید. بهتر است همواره آینده دور را ببینید و تصور کنید که قرار است کسب و کار شما چندین و چند شعبه مختلف داشته باشد. پس باید طرحی را انتخاب کنید که تمام مردم ایران، با دیدن آن طرح به یاد شما بیافتند. بنابراین طرح تابلو حتما باید انحصاری و اختصاصی برند شما باشد.
از این رو، بسیاری از تابلوسازهای با سابقه و حرفه‌ای، با همکاری طراحان خبره، طرح‌های کاملا منحصر به فرد و اختصاصی را برای کسب و کار‌های مختلف خلق می‌کنند. بد نیست بدانید که در این روند، حتی از فونت‌های تعریف شده سیستمی استفاده نمی‌شود و برای شما یک فونت کاملا انحصاری طراحی می‌کنند تا خاص و بی‌نظیر دیده شوید. با این کار، یک طرح حرفه‌ای خواهید داشت که همه مشتریان، شما را با آن طرح می‌شناسند. شما حتی می‌توانید از این طرح در کارت ویزیت یا سایر بخش‌های سازمانی خود نیز استفاده کنید.
از طرف دیگر برخی افراد تصور می‌کنند که طراحی تابلوسازی هیچ تفاوتی با طراحی گرافیکی ندارد. اما باید بدانید که یک طراح تابلوساز، باید در مورد علوم روانشناسی رنگ‌ها، بازاریابی و حتی متریال‌های مختلف، شناخت کافی داشته باشد. طراحان تابلوسازی قادرند تا طرح‌های سه بعدی بسیار زیبا و نزدیک به واقعیت ایجاد کنند و آنها را روی عکس سردرب مغازه شما قرار دهند. به این ترتیب می‌توانید حتی پیش از تایید کار، یک تصور کلی از طرح نهایی به دست بیاورید. با استفاده از این طرح سه بعدی می‌توانید انواع مختلف متریال را امتحان کنید و ببینید که کدام طرح بیشتر برای کسب و کار شما مناسب است و همان را انتخاب نمایید. پس طراح تابلوسازی با طراح گرافیست بسیار تفاوت دارد و تنها شما می‌توانید از این دسته عزیزان، تقاضای چنین اقداماتی را داشته باشید. همچنین همکاری طراح تابلوسازی با خود تابلوساز و سازنده حروف برجسته بسیار مهم است. به این ترتیب حتی اگر  به صورت مستقیم با یک طراح تابلوساز ارتباط برقرار کنید، او نمی‌تواند استعلامات قیمتی دقیقی را برای شما انجام دهد. پس حتما باید از طریق تابلوساز اقدام کنید و تابلوساز هم باید همکاری مستقیم با طراحان مخصوص تابلوسازی داشته باشد.  


خلاقیت در تابلوسازی

در تابلوسازی هنر و خلاقیت حرف اول را می‌زنند. متریال‌های بسیار زیادی در بازار وجود دارند اما این تابلوساز است که با ترکیب این متریال‌ها می‌تواند بهترین تابلو را خلق کند. در تابلوسازی روند به این صورت است که اگر دو تابلوساز با استفاده از متریالی یکسان، تابلویی یک شکل را بسازند، قطعا این دو تابلو از نظر ظاهری تفاوت‌های بسیار زیادی خواهند داشت و این تفاوت دقیقا به خاطر خلاقیت به کار گرفته شده توسط این دو تابلوساز است. تابلوسازی یک هنر است که همواره باید به روز باشد. اگر یک تابلوساز به روش‌های قدیمی اکتفا کند، قطعا موفقیت چشم گیری به دست نمی‌آورد. دقیقا به همین خاطر است که تابلوسازها در نمایشگاه‌های بین المللی مختلف تابلوسازی شرکت می‌کنند تا با علم روز آشنا شوند و قدرت خلاقیت آنها پرورش پیدا کند. پس اگر قصد سفارش تابلو مغازه به یک تابلوساز را دارید، حتما رزرمه کاری او را مشاهده کنید و ببینید که چقدر نمونه کار‌های او، یکسان و شبیه به هم هستند. اگر یک شرکت تابلوسازی دارای نمونه کار‌های بسیار مختلف و متنوعی باشد، این نشان می‌دهد که با تابلوساز بسیار خلاق و هنرمندی طرف هستید.


تابلوسازی، یک بنگاه اقتصادی یا کارگاه هنری؟

تابلوسازی یکی از قدیمی‌ترین مشاغل ایران محسوب می‌شود. در حقیقت از همان زمانی که اولین مغازه در ایران به وجود آمد، تابلوسازی هم با آن همراه شد. در گذشته تابلوسازها همان خطاط‌هایی بودند که می‌توانستند با قلم درشت بنویسند. آنها بر روی سردرب مغازه‌ها، نام و صنف کاری یک مغازه را ثبت می‌کردند تا مشتریان بتوانند کسب و کار مورد نظر را پیدا کنند. اما به تدریج این صنعت همانند سایر صنایع دیگر، با پیشرفت تکنولوژی دگرگون شد. تا همین چند سال پیش و در دهه 80 شمسی، تابلوسازی تنها یک علاقه بود. تابلوسازها در آن دوران تنها به خاطر علاقه شخصی خود کار می‌کردند و صحبت از سود زیادی در میان نبود.
اما این روزها متاسفانه افرادی وارد حرفه تابلوسازی شدند که تنها به سود‌های لحظه‌ای و کسب درآمد فکر می‌کنند و بخش هنری تابلوسازی را کاملا نا دیده می‌گیرند. این در حالی است که تابلوسازی را باید با عشق پیش برد. زیرا اگر بخواهید سرعت تولید را به هر قیمتی بالا ببرید و سود زیادی به دست بیاورید، قطعا هنر و خلاقیت را فراموش خواهید کرد. به همین خاطر بهتر است تابلوسازهایی را انتخاب کنید که چندین و چند سال است که در این حوزه مشغول به کار هستند. کسانی که در دهه 80 شمسی کار تابلوسازی را آغاز کردند، کسانی بودند که به این کار عشق می‌ورزیدند و آن را به خاطر سودآوری انتخاب نکردند.


لزوم استفاده از جدید‌ترین تجهیزات تابلوسازی

تابلوسازی یک صنعت بسیار پیچیده است. شما در این صنعت باید از علم روز استفاده کنید تا بتوانید کیفیت ساخت خود را افزایش دهید. استفاده از جدیدترین تجهیزات روز دنیا در تابلوسازی یکی از واجبات است. به عنوان مثال در ساخت تابلو وکیوم در صورتی که از دستگا‌ه‌های حرارتی به جای دستگاه‌های خلاء وکیوم استفاده شود، کیفیت تابلو به شدت کاهش پیدا می‌کند و در نهایت طول عمر بسیار کمی هم خواهد داشت. به همین دلیل اگر قصد همکاری با یک تابلوسازی را دارید، بهتر است حتما در مورد تجهیزات او تحقیق کنید. تجهیزات به روز می‌توانند کیفیت کار را شدیدا افزایش دهند و این مساله غیر قابل انکار است.

 

مشتریان شرکت

برخی از مشتریان تابلو آنلاین